Witam Serdecznie!!
Nazywam sie Łukasz Kaczor i jestem grafikiem 3D:) Specjalizuję się w wizualizacjach technicznych i mniej więcej to jest powodem mojej obecności na tym forum.
Wychowałem się w małym miasteczku w Wielkopolsce, 100m od stacji kolejowej, całe dzieciństwo towarzyszył mi gwizd parowozów. Gdzieś tam w duszy nadal dla mnie kolej to lokomotywa parowa i żadne elektryczne czy spalinowe maszyny tego nie zmienią:)
Ale do rzeczy!
"Kiedys tam kiedyś" obiecałem sobie, ze wydłubię w 3D mozliwie dokładna lokomotywę parową. Jakis czas temu zdobyłem w koncu całkiem dokładne plany i rysunki Ty23 no i zacząłem. Bardzo szybko jednak okazało się, ze rysunki rysunkami, ale żeby całość miała sens, potrzeba jeszcze wiedzy. Tak znalazłem tą strone i forum. I tu czas na moja ogromną prośbę.
Za cel postawiłem sobie komplet pogladowych przekrojów lokomotywy Ty23, na których bedzie widac przyajmniej najwazniejsze układy. Zakładam mniej wiecej taki poziom wizualizacji:
http://www.artcadstudio.vot.pl/web_images/techno/1500_resize.jpg
choć w ciut innym stylu. Na ten moment jestem na etapie zawieszenia:
http://www.artcadstudio.vot.pl/web_images/Ty23_zawieszenie_WIP.jpg
Zdaję sobie sprawę, ze to jeszcze mało detaliczny obrazek a i nie do końca ostateczna jest forma w jakiej odsłonięte będą poszczególne elementy. Dlatego chciałbym prosić o korekty i komentaze uzytkowników forum. Sukcesywnie postaram sie zamieszczać skonczone fragmenty i bardzo będę zobowiazany za wytykanie błędów, zwracanie uwagi na niedopatrzenia i sugestie co do sposobu pokazania elementów.
Mam nadzieję, ze nie naruszyłem tym postem regulaminu forum:)
Z góry dziękuję i przepraszam za przydługi post:)
Pozdrawiam!!
Forum dyskusyjne
Ty23 w przekrojach - prośba o konsultacje
-
-
Halo Lukasz !
Rowniez i ja jestem 'Poznanska Pyra', profesjonalnie, piekny cel, jak skonczysz te rysunki Ty23 to moze pokusisz sie na inne serie ? B. dobrze to wyglada, zycze owocnego zakonczenia a co do detali to Ty23 stoi w Wolsztynie.
Jest taka symulacja kolejowa gdzie potrzeba rysunkow taboru kolejowego w 3D, starsza wersja miala parowozy i nawet PKP-owskie w nowej nie ma, moze cos dalbys rade zrobic ?
link: www.eepshopping.de/
pzdr
Nieumialek -
Piekne dzięki za dobre słowo!!
Prace postepują i póki mam odrobine wolnego czasu, staram się cośtam do modelu dodać:) W miarę mozliwości i cierpliwości admina postaram się od czasu do czasu podrzucac efekty do recenzji forumowiczom.
Jak do tej pory nie zdarzyło mi sie robić modeli do gier czy tego typu symulacji. No ale zawsze kiedys jest ten pierwszy raz:) nic nie obiecuję, tym bardziej, ze w kolejnictwie "nie siedzę", ale...kto wie...:) Może i ten temat uda się jakoś oswoić:) -
Zapowiada się całkiem fajnie. Ale musiałbyś się zdecydować jaką wersję tego parowozu modelujesz. Sądząc po podwoziu, które pokazałeś ma to być wersja z pierwszych lat produkcji (kiedy seria Ty23 nie była jeszcze produkowana w Polsce).
Jeśli jednak tworzysz nieco nowszy egzemplarz, musiałbyś przekonstruować zawieszenie. W Twoim przypadku parowóz (po dodaniu osi tocznej) będzie mieć 8 punktów podparcia, co zgadza się z pierwotnym projektem. Jednak taka liczba punktów podparcia jest niekorzystna, zaś optymalna to 3 - i tyle miała największa ilość tych maszyn.
Nie jestem pewien, czy starsze egzemplarze (produkcji belgijskiej i niemieckiej) były rekonstruowane - czy ktoś może dysponuje dostępem do jakichś źródeł umożliwiających potwierdzenie lub obalenie tej teorii?
Wracając do punktów podparcia: aby zmniejszyć ich ilość, musiałbyś resory III osi napędnej połączyć wahaczami z resorami IV i V osi. W ten sposób uzyskasz już podparcie 6-punktowe (wliczając oś toczną, której jeszcze nie zrobiłeś). Jak dodasz oś toczną (półwózek Bissela), to będzie można osiągnąć podparcie 3 punktowe, czyli idealne. Jak? Przez dodanie wahacza poprzecznego łączącego resory I osi wiązanej połączonego z dźwignią dociskającą oś toczną. -
:)
Wszystko ok, ale....ja nie mam pojęcia o czym piszesz:) W swoim opracowaniu opieram się jedynie na dokumentacji wygrzebanej tutaj: http://plany.zonk.pl/Ty23/index.php i kilku fotografiach. Dlatego własnie załozyłem ten wątek, z nadzieją, ze bardziej zorientowani w temacie zechcą pomóc. Dla mnie modelowanie tego parowozu jest zabawa samą w sobie, przy okazji rozbudowuję swoje portfolio. Po ukończeniu, o ile nikt tych obrazków nie zechce, skończy jako archiwum na moim twardym dysku.
Ale myslę sobie, ze skoro faktycznie były różne wersje, nic lepiej niz 3D nie nada się do ich pokazania. Problem w tym, ze nie mam ani wiedzy ani dokumentacji, by taki porównanwczy model stworzyć:( Ale jeśli taka dokumentacja by się znalazła.....nie widzę problemów:) Tylko, czy taka dokumentacja się znajdzie?? -
zgodnie z obietnicą obrazek z postepu prac. Tym razem na warsztat poszedł napęd:
http://www.artcadstudio.vot.pl/web_images/Ty23_naped_WIP.jpg
Następny "do golenia" jest cylinder i rozrząd pary.
Niestety, obawiam się, ze bardzo trudno bedzie zrobic taki przekrój, by na jednym modelu pokazac wszystkie układy. Jesli jeszcze dodam hamulce, całość zagmatwa się tak, ze przestanie być czytelna:( Najprawdopodobniej całość opracowania pójdzie w widoczna na tym obrazku stronę, czyli kolorowania jednego układu na raz.
Oczywiście wszelkie uwagi i krytyka jest bardzo porzadana:)
Mam tez prośbę dotyczącą przedniego wózka ( Bissela??). W owej dokumentacji nigdzie nie mam rysównów tego rozwiązania. Czy ktoś mógłby mi podpowiedziec, jak ono w przypadku Ty23 wygląda??
Pozdrawiam!!
-
Zgodnie z http://parowozy.net/parowozy/ty23 parowozy Ty23 miały:
Ty23 wczesny - oś Adamsa
Ty23 późny (większość budowana w kraju) - półwózek Bissela
Na stronie http://plany.zonk.pl/ dostępne są plany parowozu Ty23 http://plany.zonk.pl/Ty23/index.php na http://plany.zonk.pl/Ty23/Ty23.01.Przekroj%20podluzny%20i%20rzut%20poziomy%20parowozu.jpeg widać że plany dotyczą wczesnej wersji (oś Adamsa). -
oooo!!!
plany znam, wszak na nich ( jak juz pisałem) opieram ten model. Ale uwaga o osi Adamsa jest bardzo pomocna!! Szukając materiałów, znalazłem ta stronkę:
http://www.die-dampflokomotive.de/technik.htm
Jest tam ładnie pokazana os Adamsa.
Ktoś juz zrobił to, co ja mam w planach :) Mam nadzieję, ze moja wersja nie bedzie gorsza:)
-
Kolejna garśc newsów:)
"Robi się" cylinder, ale idzie dośc opornie:) Poniewaz chcę możliwie dokładnie odwzorować jego konstrukcje żeby przyygotowac przekroje, nie spieszę się i zwolna rozgryzam układ wewnętrzny.
W ramach relaksu i odrobine dla zabawy powstały dwa filmiki. Oba to wstępne testy, ale....no wrzucam, żeby nie zgineły:)
http://w118.wrzuta.pl/film/295kKkX9sKk/ty23_rig_naped_anima_rend
http://w118.wrzuta.pl/film/0r2RVhQ050s/ty23_rig_kola_anima
-
Dwie kolejne animki....
http://www.vimeo.com/20464187
http://www.vimeo.com/20464132
Rozrząd co prawda juz "działa" ale nie jestem pewien, czytłoczki ustawione sa w odpowiedniech miejscach:( Bedę wdzięczny za korekty.
Pozdrawiam!!